Dzisiaj jest: 26 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Sandra, Ireneusz

Akademia Kompetencji Kluczowych

b_150_100_16777215_00_images_galeria_PROJEKTY_Akademia12_DSC_0255.JPGCENTRUM NAUKI im. Kopernika w Warszawie

Dnia 09.05.2015 r. uczniowie biorący udział w projekcie prowadzonym przez Gminę Kluczewsko „Akademia Kompetencji Kluczowych” w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych, odbyli wycieczkę do Warszawy. Celem naszej wyprawy było zwiedzenie Centrum Nauki im. Kopernika, w tym również wizyta w PLANETARIUM. W wycieczce wzięło udział 50 uczniów i 5 opiekunów.
O godzinie 8:30 wyruszyliśmy z Dobromierza, a na miejsce dotarliśmy o 12:30. Zgodnie z planem naszą wizytę w Warszawie rozpoczęliśmy od wizyty w Planetarium, które zwane jest Niebem Kopernika. Odbywają się tam pokazy gwiezdnego nieba i filmów, poruszające różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne.

 

mt_ignore

Pokazy wyświetlane są na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzowie mają poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie potęgowane jest jeszcze przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły. W oczekiwaniu na seans uczniowie skorzystali z tarasu widokowego i podziwiali przepiękną panoramę Warszawy. Byli zachwyceni przepięknym usytuowaniem kompleksu budynków Centrum nad brzegiem Wisły, skąd bardzo dobrze widać Stadion Narodowy.
Następnie udaliśmy się do BUDYNKU BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ, gdzie uczestnicy wycieczki zjedli obiad i mogli podziwiać przepiękne ogrody usytuowane na dachach biblioteki i okolicznych budynków.
Po krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy główny punkt naszego programu czyli zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, które znajduje się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie. CENTRUM zajmuje się promowaniem i popularyzacją komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie byli zachwyceni wystawami, które znajdują się wewnątrz budynku. Po kolei zwiedzali wystawy stałe, które znajdują się w Centrum Nauki Kopernik. Składają się one z kilkuset interaktywnych stanowisk umieszczonych w sześciu galeriach stałych. Uczniowie zwiedzili następujące wystawy:
Świat w ruchu - galeria pokazuje zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym. Można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi (symulowane trzęsienie ziemi ma siłę porównywalną z trzęsieniami jakie wystąpiły w Polsce) albo zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza, np.: Elvis Presley czy Marilyn Monroe. Również można tu spróbować stworzyć krótki film animowany i zobaczyć model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze.
Człowiek i środowisko -galeria skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje.
Korzenie cywilizacji - galeria pokazuje historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki np.: radio, Internet czy film. Można tu posłuchać archiwalnych nagrań Polskiego Radia.
Bzzz! - galeria jest przeznaczona dla dzieci do 6. roku życia i w przystępny dla nich sposób porusza zagadnienia związane z przyrodą.
Strefa światła - galeria, poprzez kryminalną historię w stylu noir pokazuje zagadnienia związane ze światłem w pojęciu fizycznym. Można tu skorzystać z lustra weneckiego i pokoju Amesa, a także tworzyć barwy poprzez użycie trzech kolorów podstawowych.
RE: generacja - galeria przeznaczona jest dla tzw. młodych dorosłych. Wiele eksponatów odwołuje się do zjawisk psychologicznych i socjologicznych. Można tu skorzystać ze studia wyposażonego w technologię blue box, sprawdzić się jako mówca w parlamencie albo wysłać swój komunikat na pokład sondy Pioneer 10.
Teatr Robotyczny - przy galerii Korzenie Cywilizacji znajduje się Teatr Robotyczny. Grają w nim trzy RoboTheSpiany, na razie tylko dwie sztuki: O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali oraz ,,Tajemnica Pustej Szafy, czyli Duchy z czwartego wymiaru. Robotom głosów użyczyli wybitni polscy aktorzy, m.in. Wiktor Zborowski, Marian Opania czy Piotr Fronczewski.
W głównym holu, przy wejściu zainstalowane jest wahadło Foucaulta.
Przy wejściu głównym znajduje się interaktywny RoboTheSpian. Może on między innymi używać cytatów ze znanych polskich i zagranicznych filmów, np. : Miś, Rejs, Gwiezdne Wojny czy Szklana Pułapka.
Na zakończenie pobytu w CENTRUM uczniowie zakupili ciekawe pamiątki. Pełni wrażeń i naładowani wiedzą, zmęczeni ale bardzo zadowoleni opuściliśmy Warszawę, obiecując sobie, że jeszcze tutaj powrócimy.

 Warszawa  Warszawa  Warszawa  Warszawa
 Warszawa    

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy