Dzisiaj jest: 21 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

"W zdrowym ciele wiedzy wiele"

Z wizytą w Sandomierzu

W ramach projektu „W zdrowym ciele wiedzy wiele”, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest realizowany w ZPS Kluczewsko, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Opatowa, Ujazdu i Sandomierza.
   W drodze do Sandomierza najpierw odwiedziliśmy Kolegiatę Świętego Marcina Biskupa w Opatowie. Kolegiata ta zajmuje wyjątkowe miejsce wśród zabytków architektury romańskiej w Polsce. Jako jedna z nielicznych dobrze „dochowana od XII wieku do naszych czasów” swoimi rozmiarami, okazałością i wysoką klasą architektoniczną od ponad ośmiuset lat daje świadectwo kunsztu średniowiecznych budowniczych.
   Następnym punktem programu było zwiedzanie imponującego rozmiarami Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zamek jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, pełnym magii i tajemniczości, zagubionym wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków.
   Po odwiedzinach w Opatowie i Ujeździe przyszedł czas na zwiedzanie Królewskiego Miasta Sandomierz. Pobyt w Sandomierzu zaczął się od rejsu statkiem po Wiśle, z którego to mogliśmy podziwiać najpiękniejsze zabytki miasta.

   Po rejsie ruszyliśmy w stronę Starówki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy przejściem przez Furtę "Dominikańską" – potocznie zwaną (ze względu na specyficzny kształt) „Uchem Igielnym”. Jest ona jedyną zachowaną furtą spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych Sandomierza, ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego w poł. XIV wieku. Furta zyskała miano dominikańskiej ponieważ stanowiła najkrótsze połączenie między dwoma klasztorami dominikańskimi – przy kościele św. Jakuba oraz przy kościele Św. Marii Magdaleny. Umożliwiała ona wejście do Sandomierza nie tylko dominikanom, ale także innym osobom, kiedy bramy miejskie były już zamknięte.

   Kolejnym naszym celem była „Brama Opatowska”, z której to po pokonaniu sześciu pięter, z tarasu widokowego można podziwiać przepiękną panoramę Sandomierza. Brama Opatowska - zbudowana w XIV - XVI w. jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Wzniesiona została w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Jedyna jaka zachowała się spośród czterech istniejących. Uznawana była za największą.
   Kulminacją wycieczki była wizyta w „Zbrojowni Rycerskiej” . Zbrojownia ta to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc Sandomierza. Tuż przy rynku swoją siedzibę ma Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W zbrojowni w Sandomierzu można zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie wziąć miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogą na chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. W każdym miejscu zbrojowni rycerskiej można sobie robić zdjęcia po to, aby mieć niesamowitą pamiątkę.
   Po nabyciu przeróżnych suwenirów związanych z miastem i regionem świętokrzyskim z uśmiechem i humorem bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Tomasz Dębowski


         

 

 

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy