Dzisiaj jest: 21 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Akademia Kompetencji Kluczowych

Wrzesień w Dolinie Prądnika

Dnia 16 wrześnie 2014r. odbyła się wycieczka w uczniów Publicznego Gimnazjum w Dobromierzu „Szlakiem Orlich Gniazd” w ramach projektu „Akademia Kompetencji Kluczowych” „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Trasa wycieczki rozpoczęła się spotkaniem z przewodnikiem w Ojcowie u stóp ruin zamku królewskiego na Złotej Górze. Stąd wycieczkowicze wyruszyli Doliną Prądnika do Groty Łokietka, podziwiając formacje skalne tj. Igła Deotymy, Skały Panieńskie, Skały Wdowie, czy też Rękawicę znajdującą się obok wejścia do największej na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej jaskiń- Jaskini Ciemnej. Przez tzw. Bramę Krakowską- kolejną formację skalną - udaliśmy się do jaskini Łokietka. Z grotą wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który miał się w niej schronić po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu jest nazwa jaskini oraz brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście. Łokietek- przyszły król Polski- miał w jaskini przebywać 6 tygodni.

Zwiedzając to miejsce młodzież zastanawiała się jak to jest możliwe, gdyż w grocie było zimno i wilgotno. Po zwiedzeniu Groty Łokietka, uczniowie udali się na obiad do obiektu gastronomicznego, znajdującego się na terenie Doliny Prądnika, który zapewnił smaczny posiłek. Z nowym zapasem energii gimnazjaliści udali się do Pieskowej Skały. Zobaczyli tam, niestety tylko z zewnątrz ze względu na trwające prace remontowe, zamek należący do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia i będący dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd. Stamtąd turystycznym szlakiem zeszliśmy do olbrzymiej skały zwanej Maczugą Herkulesa. Maczuga stoi na formacji skalnej, zwanej Fortepianem, która sięga wysokości do 12 metrów, więc całość sięga prawie 40 metrów wysokości.
Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Z żalem żegnaliśmy piękny krajobraz Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Jak się okazało „cudze chwalicie swego nie znacie”, to znaczy uczniowie zwiedzali te nie tak odległe od Dobromierza tereny po raz pierwszy. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że warto jeszcze zobaczyć inne miejsca ojcowskiego Parku Narodowego, których nie zdążyli odwiedzić.

        

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy