Dzisiaj jest: 23 Wrzesień 2019    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Akademia Kompetencji Kluczowych

SANDOMIERZ MIASTO RENESANSU”

Dnia 04 czerwca 2014 r. odbyła się wycieczka do Sandomierza uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Komornikach z projektu „Akademia Kompetencji Kluczowych” w ramach „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.

Wycieczkę rozpoczęliśmy, przyjeżdżając do Zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe to malowniczy obiekt w okolicach Tarnobrzega, który trzeba było koniecznie zobaczyć. Ruiny te są dobrze zachowane i zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Stosunkowo łatwo mogliśmy sobie wyobrazić jak zamek wyglądał w czasach swojej świetności. Budowę kolosa rozpoczął Krzysztof Ossoliński w pierwszej połowie XVII wieku w 1624 r., według projektu Lorenzo Senesa. Na bramie wjazdowej zobaczyliśmy płaskorzeźby : krzyż i topór ( które są wyrazem przekonań religijnych i herbem fundatora Krzysztofa Ossolińskiego) oraz rok 1631, ale budowę ukończono jednak w roku 1644. Kolejno zamek przechodził we władanie rodzin Denhoffów, Kalinowskich, Morsztynów, Paców. Zdobyty w czasie potopu szwedzkiego zamek odwiedzał często król Szwecji Karol X Gustaw. Zamek stopniowo popadał w ruinę i od XIX wieku znajduje się w tym stanie.

Zamek w Ujeździe łączył cechy rezydencji i fortecy. Zbudowano go z miejscowego kamienia na planie otoczonego fosą pięciokąta z bastionowym systemem fortyfikacji, w którym znajdował się pałac, budynki gospodarcze i obszerny dziedziniec. Od strony północnej przylegały do zamku piękne ogrody w włoskim stylu. W zamku stosowano symbolikę związaną z kalendarzem: miał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle sal ile miesięcy i cztery baszty narożne jako oddanie pór roku. W prawym skrzydle ciut poniżej poziomu dziedzińca obejrzeliśmy stajnie, w których dawniej stosowano marmurowe żłoby i kryształowe lustra nad nimi. Następnie oglądaliśmy salę jadalną, w której dawniej na suficie znajdowało się akwarium, w którym zaskoczeni goście mogli oglądać od dołu egzotyczne ryby. W podziemiach północnej wieży zobaczyliśmy źródełko o nazwie Krzyżtopożanka, któremu przypisuje się właściwości lecznicze. Widok do góry pokazał nam interesującą perspektywę wnętrza wieży. Według legend od Krzyżtoporu do Ossolina prowadził podziemny tunel, którym Ossolińscy jeździli konnymi saniami po... rozsypanym cukrze. Powierzchnia zamku wynosiła 1,3 hektara. Łączna długość murów sięga 600 metrów.

Następnie pojechaliśmy do Sandomierza, aby zwiedzić to niezwykłe miasto, perełkę naszej świętokrzyskiej ziemi. Na pięknym sandomierskim rynku, który wszyscy znają z filmu "Ojciec Mateusz", spotkaliśmy się z przewodnikiem PTTK panią Zuzanną Mystkowską, aby razem udać się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Na wstępie do podziemia turystycznego wysłuchaliśmy legendy o Halinie Krępiance wybawicielce sandomierzan od Tatarów. Po 45- minutowym podziemnym spacerze pełnym wrażeń i ciekawych opowieści o Sandomierzu, wyszliśmy na zewnątrz obok Ratusza, na Rynku. Następnie podziwiając miasto poszliśmy do Katedry sandomierskiej oraz do zabytkowego kościoła Świętego Jakuba, który jest jednym z najstarszych kościołów wzniesionych z cegły na terenie Polski, zbudowany w stylu późnoromańskim. Pani przewodnik opowiadała nam o historii kościołów i Sandomierza. Następnie spacerując Wąwozem Staromiejskim udaliśmy się w kierunku Furty Dominikańskiej potocznie zwanej „Uchem Igielnym”, aby spełniać nasze marzenia. Potem przechodząc obok wielu ciekawych miejsc dotarliśmy do Bramy Opatowskiej, jednej z czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesionej przez Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Z tarasu widokowego tej gotyckiej budowli mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta i otaczające go malownicze krajobrazy. Z tamtego miejsca udaliśmy się do Rynku, aby tam zakupić pamiątki z naszej wycieczki.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle.Płynąc w górę rzeki podziwialiśmy przyrodę i zachodnią część Starego Miasta z kościołem Świętego Jakuba, zamkiem, synagogą. Kiedy zmieniliśmy kierunek, z lewej strony odsłonił się widok Collegium Gostomianu, zamku, katedry i Domu Długosza. Widzieliśmy miasto od strony wschodniej. Z Wisły doskonale widać było Góry Pieprzowe. Rejs statkiem po Wiśle był niezapomnianą przygodą. Podczas rejsu zachwyciliśmy się panoramą Sandomierza - miasta leżącego na wysokiej skarpie. Urzekły nas strzeliste wieże kościołów i górująca na skarpie bryła Collegium Gostomianum. Tutaj nasza wycieczka zakończyła się. Bardzo podobała się wszystkim uczniom i pozostanie na długo w ich pamięci. 

 mt_gallery: Sandomierz miasto renesansu

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy