Dzisiaj jest: 26 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Sandra, Ireneusz

Akademia Kompetencji Kluczowych

„Cudze chwalicie swego nie znacie”- kolejna niezapomniana wycieczka”

Dnia 21 maja 2014 r. odbyła się kolejna wycieczka w ramach projektu „Akademia Kompetencji Kluczowych” „Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Tym razem pięćdziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów z Dobromierza wraz z opiekunami poznawała ciekawe miejsca naszego regionu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kielc.

Przewodnik wyjaśnił skąd nazwa Kielce i dlaczego w herbie tego miasta prócz korony znajdują się litery „CK” . Dowiedzieliśmy się też, że w szpitalu pod miastem (obecnie w obrębie miasta- Kieleckie Centrum Kultury) zmarł Wojciech Bartos Głowacki (Bartosz Głowacki – chłop, kosynier w insurekcji kościuszkowskiej, wsławił się w bitwie pod Racławicami ). Trafił tam ciężko ranny w bitwie pod Szczekocinami. Kolejnym miejscem, które wzbudziło ogromne zainteresowanie była Filharmonia Świętokrzyska. Mieliśmy okazje zobaczyć jak wygląda próba orkiestry symfonicznej przed występem, z bliska obejrzeć instrumenty, zwiedzić filharmonię i najważniejsze uczestniczyć w mini koncercie kameralnym. Specjalnie dla nas przygotowano krótki koncert na trąbkę, puzon i fortepian. Do występu zaproszono chętnych uczniów, którzy towarzyszyli muzykom na instrumentach perkusyjnych. Na koniec odważniejsi mogli spróbować swoich sił w grze na puzonie. Nie był to koniec wrażeń, bo kolejnym etapem wyjazdu było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat pisarza, jego rodziny. Widzieli przybory szkolne , przedmioty codziennego użytku uczniów mieszkających na stancji. Dowiedzieli się jakie kary były stosowane wobec niesfornych, niegrzecznych gimnazjalistów. Po krótkim odpoczynku i posiłku udaliśmy się do Nagłowic do Muzeum Mikołaja Reja. Ta lekcja muzealna również była ciekawa. Tutaj młodzież dowiedziała się jakim człowiekiem był Rej, jak zdobywał wykształcenie, czym się zajmował po powrocie do Nagłowic. Przeczytali fragmenty jego utworów rozmieszczone na ścianach dworku. Obejrzeli ryciny, a także szlacheckie stroje (damski i męski).
Ta podróż z pewnością należała do kształcących. A nasi gimnazjaliści po raz kolejny udowodnili, że wiedzą po co jadą na wycieczkę.

 mt_gallery: "Cudze chwalicie swego nie znacie"

 

 

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy