Dzisiaj jest: 17 Październik 2019    |    Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

NARODOWE GRANIE, NARODOWE CZYTANIE

mt_ignore
        

b_150_100_16777215_00_images_2019_DKK_czytanieGranie_01.JPGGminna Biblioteka Publiczna i Dyskusyjne Kluby  Książki z  Kluczewska i Dobromierza postanowiły włączyć się w tegoroczne inicjatywy Pary Prezydenckiej i zorganizować Narodowe Granie i Narodowe Czytanie w gminie Kluczewsko. Wydarzenie miało miejsce   18 września 2019 roku, a ze względu na warunki pogodowe odbyło się w sali OSP w Kluczewsku. W uroczystości wzięły udział władze gminne na czele  z Wójtem Gminy Panem Rafałem Pałką, Przewodniczącym  Rady Gminy Panem Mateuszem Strychalskim  oraz pracownicy gminy, służba zdrowia, dyrekcja, nauczyciele i młodzież szkół z Kluczewska i Dobromierza, dyrekcja Banku Spółdzielczego, seniorzy, zespół Ale-Babki, członkinie DKK  z Dobromierza i Kluczewska.

 

      Pierwszą część - NARODOWE  GRANIE  poprowadziła Zdzisława Krupa - moderator DKK. Miało ono na celu popularyzację muzyki wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki w 200-tną rocznicę jego urodzin. Wśród wykonywanych utworów znalazły się m.in. pieśni  Prząśniczka, Trzech Budrysów i Kozak, którą zaśpiewali: Martyna Trąbska, Anna Świerczyna, Mikołaj Zaborski i Antoni Mikołajczyk wraz z Panią Edytą Delczyk Waselą, Pieśń wieczorna, którą  zaśpiewała Klaudia Synowiec, i Świtezianka, którą wykonały panie z zespołu Ale - Babki wraz z Panem Marianem Szczepanikiem. Goście wysłuchali również dwóch utworów muzycznych - Mazura z opery ,,Straszny Dwór" i  Poloneza Koncertowego A-dur Stanisława Moniuszki. Podczas słuchania poloneza zainicjowano również krótki układ taneczny z udziałem gości. Na zakończenie Narodowego Grania wykonawcy i publiczność wspólnie, ze wzruszeniem  zaśpiewali pieśń Jak długo w sercach naszych. Podczas przerwy przygotowano poczęstunek dla wszystkich uczestników.

     Drugą część - NARODOWE  CZYTANIE poprowadziła Dagmara Strychalska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej.  Poświęcone było nowelom polskim, które uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i nie zapominać o naszej historii. Czytano 8 nowel.

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

       Czytanie rozpoczęły nasze władze:  Wójt Gminy Kluczewsko Pan Rafał Pałka oraz Pan Mateusz Strychalski - Przewodniczący Rady Gminy,  Pani Bożena Ławińska - V-przewodnicząca,  Sekretarz Gminy -  Pani Bożena  Nowak i  Skarbnik Gminy  Pani  Justyna Bugała - Piotrowska.  Czytali również dyrektorzy szkół: Pani Ewa Orzechowska, Pan Jacek Zięba, Pan Robert Dzierzgwa oraz nauczyciele, Pani Małgorzata Walasek, Pani Edyta Szymczyk, Pani Edyta Delczyk - Wasela. Młodzież reprezentowali, Mikołaj Zaborski  i Aleksandra  Glanda.  W dalszej części czytali:  Dyrektor Banku Spółdzielczego Pan Karol Glanda i Pani Anna Kozłowska z Apteki ,,Pod  Kasztanem". Czytali również członkowie Klubu Senior + : Pan Czesław Zając, Pani Krystyna Nieśpielak wraz z opiekunem Panią Moniką Bakalarz. Czytanie zakończyły członkinie DKK z Dobromierza i Kluczewska, Pani Halina Turczyn, Pani Anna Cieślak, Pani Ewa Radolińska, Pani Henryka Roztocka, Pani Małgorzata Kryczka, Pani Monika Kryczka i Pani Renata Pikulska.

     Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom Narodowego Grania i Narodowego Czytania oraz tym wszystkim, którzy służyli nam pomocą w organizacji wydarzenia.  Do zobaczenia za rok!!

                                                                                                    Zdzisława Krupa

                                                                                                 Dagmara Strychalska

czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie
czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie
czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie
czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie
czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie
czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie
czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie
czytanieGranie czytanieGranie czytanieGranie  

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy