Dzisiaj jest: 21 Lipiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

DKK w Czarnolesie, Puławach i Janowcu

b_150_100_16777215_00_images_2019_DKK_Czarnolas_01.JPGWspółpraca Dyskusyjnych Klubów Książki, Urzędu Gminy i Biblioteki Szkolnej w Kluczewsku tym razem zaowocowała wspólnym wyjazdem Klubowiczów oraz młodzieży szkolnej do Muzeów w Czarnolesie, Puławach i Janowcu 08 czerwca 2019 roku.  To już czwarty nasz wspólny, bardzo udany wyjazd i świetna integracja młodych i dorosłych czytelników.

 

    Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zostało utworzone w dworku Jabłonowskich, który stoi w miejscy dawnej siedziby Jana Kochanowskiego ( 1530-1584 ).   Do dworku zaprowadziła nas  aleja parkowa, na końcu której ujrzeliśmy okazały dworek w otoczeniu malowniczego parku i stawu. Niestety  już bez słynnej lipy. W jej miejscu spotkaliśmy jedynie symboliczny pomnik z sarkofagiem Urszulki i obok stary kamień przypominający ławkę.  Wnętrze dworku zostało urządzone w stylu renesansowy, co doskonale zgrywa się z  wystawami poświęconymi życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Eksponaty podzielono zgodnie z rytmem jego życia – wystawy przybliżają jego edukację, życie dworzanina oraz okres czarnoleski. Za dworkiem odnaleźliśmy kolejny budynek będący kaplicą dworską a w niej również zaaranżowaną scenę z życia Kochanowskiego - rozmodloną rodzinę. Muzeum nas zachwyciło. Ma w sobie jakąś magię, która  z łatwością przenosi zwiedzających w odległe czasy, być może właśnie poprzez zaaranżowane  sceny z  tamtych lat. Warto jest je zwiedzić.

    Kolejne miejsce to Puławy i zespół pałacowy - Muzeum książąt Czartoryskich. Początki pałacu Czartoryskich sięgają II połowy XVII wieku i związane są z dziejami rodów książęcych: Lubomirskich  a potem Czartoryskich.  W muzealnych salach prezentowane są losy oraz działalność wspaniałego rodu Czartoryskich z  XVIII i XIX wieku. Zgromadzone eksponaty związane są z Adamem Czartoryskim, jego żoną - wielką patriotką Izabelą z Flemingów Czartoryską, ich dziećmi: Teresą, Marią, Adamem, Konstantym oraz Zofią Zamoyską. Pałac dopełniają : Świątynia Sybilli, oraz Dom Gotycki i rozległy park. Już przy bramie pałacowej przywitały nas piękne pawie spacerujące po parku. Widok był niesamowity bo jeden z nich pięknie nam się zaprezentował. Puławy i pałac Czartoryskich to  kolebka muzealnictwa polskiego. Tutaj powstają pierwsze w Polsce pomysły gromadzenia zbiorów, tworzenia  muzeów.  A wszystko zaczyna się od pięknej Izabeli Czartoryskiej a potem jest kontynuowane przez kolejnych członków tej rodziny.

    Ostatnim miejscem sobotniej wycieczki była urocza miejscowość i Zamek w  Janowcu położony nieopodal Kazimierza Dolnego. Zamek - siedziba magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich wzniesiony został na początku XVI wieku i był rozbudowywany do XVIII w. Obecnie to nie tylko ruiny ale częściowo odbudowana jest jego część tzw. Dom Północny, gdzie w trzech salach zgromadzono eksponaty związane z przeszłością zamku oraz jego kolejnymi właścicielami. Ciekawostką jest to, że zamek pozostawał najdłużej w Polsce w rękach prywatnych bo do 1975 roku, a jego ostatnim właścicielem przez niemal  40 lat był Leon Kozłowski. Obok zamku podziwialiśmy również dwór z Moniak, stodołę i spichlerz z Podlodowa. Dwór wybudowany w latach 1760-1770  przeniesiono tutaj ze wsi Moniaki. W jego wnętrzu oglądaliśmy i podziwialiśmy wyposażenie dworku, typowe dla domów ziemiańskich  z XVIII wieku. Stodoła i spichlerz pochodzące z XIX wieku z okolic Kazimierz Dolnego zostały tu również przeniesione i wchodzą w skład Muzeum Zamkowego w Janowcu. Przeżycia jakie towarzyszyły nam podczas zwiedzania  poszczególnych miejscowości na długo pozostaną w naszej pamięci.

      Zatem bardzo serdecznie pragniemy podziękować Wójtowi Gminy Kluczewsko - Panu Rafałowi Pałce za wspieranie działalności Dyskusyjnych Klubów Książek i sfinansowanie nam kosztów przejazdu. Gdyby nie pomoc, z pewnością wiele osób nie byłoby w stanie sfinansować całego wyjazdu. Pięknie dziękujemy!!!

                                                                                  Członkowie DKK Dobromierz i Kluczewsko

Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy