Dzisiaj jest: 17 Październik 2019    |    Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

DKK w Czarnolesie, Puławach i Janowcu

b_150_100_16777215_00_images_2019_DKK_Czarnolas_01.JPGWspółpraca Dyskusyjnych Klubów Książki, Urzędu Gminy i Biblioteki Szkolnej w Kluczewsku tym razem zaowocowała wspólnym wyjazdem Klubowiczów oraz młodzieży szkolnej do Muzeów w Czarnolesie, Puławach i Janowcu 08 czerwca 2019 roku.  To już czwarty nasz wspólny, bardzo udany wyjazd i świetna integracja młodych i dorosłych czytelników.

 

    Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zostało utworzone w dworku Jabłonowskich, który stoi w miejscy dawnej siedziby Jana Kochanowskiego ( 1530-1584 ).   Do dworku zaprowadziła nas  aleja parkowa, na końcu której ujrzeliśmy okazały dworek w otoczeniu malowniczego parku i stawu. Niestety  już bez słynnej lipy. W jej miejscu spotkaliśmy jedynie symboliczny pomnik z sarkofagiem Urszulki i obok stary kamień przypominający ławkę.  Wnętrze dworku zostało urządzone w stylu renesansowy, co doskonale zgrywa się z  wystawami poświęconymi życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Eksponaty podzielono zgodnie z rytmem jego życia – wystawy przybliżają jego edukację, życie dworzanina oraz okres czarnoleski. Za dworkiem odnaleźliśmy kolejny budynek będący kaplicą dworską a w niej również zaaranżowaną scenę z życia Kochanowskiego - rozmodloną rodzinę. Muzeum nas zachwyciło. Ma w sobie jakąś magię, która  z łatwością przenosi zwiedzających w odległe czasy, być może właśnie poprzez zaaranżowane  sceny z  tamtych lat. Warto jest je zwiedzić.

    Kolejne miejsce to Puławy i zespół pałacowy - Muzeum książąt Czartoryskich. Początki pałacu Czartoryskich sięgają II połowy XVII wieku i związane są z dziejami rodów książęcych: Lubomirskich  a potem Czartoryskich.  W muzealnych salach prezentowane są losy oraz działalność wspaniałego rodu Czartoryskich z  XVIII i XIX wieku. Zgromadzone eksponaty związane są z Adamem Czartoryskim, jego żoną - wielką patriotką Izabelą z Flemingów Czartoryską, ich dziećmi: Teresą, Marią, Adamem, Konstantym oraz Zofią Zamoyską. Pałac dopełniają : Świątynia Sybilli, oraz Dom Gotycki i rozległy park. Już przy bramie pałacowej przywitały nas piękne pawie spacerujące po parku. Widok był niesamowity bo jeden z nich pięknie nam się zaprezentował. Puławy i pałac Czartoryskich to  kolebka muzealnictwa polskiego. Tutaj powstają pierwsze w Polsce pomysły gromadzenia zbiorów, tworzenia  muzeów.  A wszystko zaczyna się od pięknej Izabeli Czartoryskiej a potem jest kontynuowane przez kolejnych członków tej rodziny.

    Ostatnim miejscem sobotniej wycieczki była urocza miejscowość i Zamek w  Janowcu położony nieopodal Kazimierza Dolnego. Zamek - siedziba magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich wzniesiony został na początku XVI wieku i był rozbudowywany do XVIII w. Obecnie to nie tylko ruiny ale częściowo odbudowana jest jego część tzw. Dom Północny, gdzie w trzech salach zgromadzono eksponaty związane z przeszłością zamku oraz jego kolejnymi właścicielami. Ciekawostką jest to, że zamek pozostawał najdłużej w Polsce w rękach prywatnych bo do 1975 roku, a jego ostatnim właścicielem przez niemal  40 lat był Leon Kozłowski. Obok zamku podziwialiśmy również dwór z Moniak, stodołę i spichlerz z Podlodowa. Dwór wybudowany w latach 1760-1770  przeniesiono tutaj ze wsi Moniaki. W jego wnętrzu oglądaliśmy i podziwialiśmy wyposażenie dworku, typowe dla domów ziemiańskich  z XVIII wieku. Stodoła i spichlerz pochodzące z XIX wieku z okolic Kazimierz Dolnego zostały tu również przeniesione i wchodzą w skład Muzeum Zamkowego w Janowcu. Przeżycia jakie towarzyszyły nam podczas zwiedzania  poszczególnych miejscowości na długo pozostaną w naszej pamięci.

      Zatem bardzo serdecznie pragniemy podziękować Wójtowi Gminy Kluczewsko - Panu Rafałowi Pałce za wspieranie działalności Dyskusyjnych Klubów Książek i sfinansowanie nam kosztów przejazdu. Gdyby nie pomoc, z pewnością wiele osób nie byłoby w stanie sfinansować całego wyjazdu. Pięknie dziękujemy!!!

                                                                                  Członkowie DKK Dobromierz i Kluczewsko

Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas
Czrnolas Czrnolas Czrnolas Czrnolas

Rybactwo i morze

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:

poniedziałek: od 7:00 do 16:00
od poniedziałku do czwartku
w godz. od 7:00 do 15:00

piątek: od 7:00 do 14:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1000 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w piątki
od 800 do 1000
,
- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy