Dzisiaj jest: 16 Luty 2019    |    Imieniny obchodzą: Danuta, Juliana, Daniel

Śladami Władysława Stanisława Reymonta

b_150_100_16777215_00_images_galeria_KluczSzkola_Lipce_01.JPGW dniu 12 maja br. zorganizowano wycieczkę do Lipiec Reymontowskich. Wieś, w której żył i tworzył pisarz – Władysław Stanisław Reymont położona jest w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim. Uczestnikami wycieczki była 40-osobowa grupa. Byli to uczniowie klasy V, VII w tym harcerze, młodzież   Dziecięco - Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki wraz  z opiekunami oraz Panie należące do Dyskusyjnego Klubu Książki z Dobromierza i Kluczewska.

 

Lipce są pierwowzorem wsi z powieści „Chłopi”, za którą Reymont otrzymał nagrodę Nobla. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Regionalne. Mieszczą się w nim  pamiątki z życia pisarza. W ogrodzie przed muzeum stoją naturalnej wielkości drewniane rzeźby postaci z „Chłopów”. Tutaj zgromadzone są również eksponaty takie jak: stroje, tkaniny, sprzęty domowe, narzędzia rolnicze, wytwory sztuki ludowej kultury łowickiej. Następnie udaliśmy się do Muzeum Czynu Zbrojnego, które w swoich ekspozycjach prezentuje walkę o niepodległość w okresie II wojny światowej oraz powojenną historię garnizonu skierniewickiego. Byliśmy także w tamtejszej Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, w której obejrzeliśmy m.in. bogate zbiory kultury ludowej, obyczajowości życia mieszkańców okolicznych wsi. W swoich zbiorach właściciel, pasjonat posiada ponad 100 wydań „Chłopów”, w tym pierwsze wydania polskie, amerykańskie, angielskie, włoskie, hiszpańskie, czeskie i inne oraz wpisy do kronik i autografy aktorów odtwarzających role w filmie „Chłopi” z 1973r.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Mieliśmy okazję zachwycić się widokiem Niebieskich Źródeł. Byliśmy również w pobliskiej Spale, gdzie zwiedziliśmy drewniany kościół pw. NMP Królowej oraz Halę Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Dzięki przewodnikowi mogliśmy dowiedzieć się wiele interesujących faktów dotyczących tego regionu.

Ciekawy program wycieczki zadowolił każdego uczestnika.

Serdeczne podziękowania składamy p. Wójtowi – Rafałowi Pałce za sfinansowanie kosztów przejazdu.

Małgorzata Walasek, Aleksandra Skórnicka

Lipce Lipce Lipce Lipce
Lipce Lipce Lipce Lipce
Lipce Lipce Lipce Lipce

System Informacji Przestrzennej

 

Projekty unijne

RODO

 

RODO

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Miernik jakości powietrza AIRLY

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku
w godz. od 7:00 do 15:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1300 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w poniedziałki
od 800 do 1100 oraz od 1530 do 1600,

- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy