Dzisiaj jest: 17 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Życie w służbie Niepodległości

b_150_100_16777215_00_images_Kzimierz_Soborowski.jpg"... Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium..."                                             

Józef Piłsudski


Miło nam poinformować, że następny mieszkaniec Gminy Kluczewsko został przywołany do historycznej pamięci. Szczególnie cieszy nas fakt, że materiały ukazały się w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Biogram Kazimierza Soborowskiego opracował Absolwent Szkoły Podstawowej w Dobromierzu Ks. dr hab. Tadeusz Gacia, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a został opublikowany na łamach Przedborskiego Słownika Biograficznego, autorstwa Wojciecha Zawadzkiego, któremu serdecznie dziękujemy za konsultacje i zaangażowanie.

Robert Dzierzgwa


Kazimierz SOBOROWSKI (1915 – 2001) leśnik, żołnierz AK, kombatant.
"... W 1935 r. Kazimierz Soborowski ukończył Państwową Szkołę dla Leśniczych w Cieszynie. W 1936 r. powołany do odbycia służby wojskowej w Pułku Radiotelegraficznym w Warszawie, ukończył pułkową szkołę podoficerską. W czasie działań wojennych w 1939 r. został dwukrotnie ranny. Dostał się do niewoli sowieckiej w Tarnopolu i został zatrzymany w obozie przejściowym koło Zbaraża, skąd uciekł na teren Generalnego Gubernatorstwa. Tu ukrywał się na terenie lasów spalskich w gajówce Grabiny i w leśniczówce Bielawy. Tam w grudniu 1939 r., jako praktykant leśny był uczestnikiem pamiętnej Wigilii mjr. „Hubala” – Henryka Dobrzańskiego. Wiosną 1940 r., wraz z ostatnim kapelanem oddziału mjr. „Hubala”, ks. dr. Edwardem Ptaszyńskim schronił się w klasztorze w Studziannie – Poświętnem. Po otrzymaniu fałszywych dokumentów z placówki Armii Krajowej w Dobromierzu, zatrudnił się jako leśniczy Leśnictwa Lipa w (obecnym) Nadleśnictwie Ruda Maleniecka. Utrzymywał przynależność z miejscowymi strukturami AK, ale też związany był przez znajomość ze swoim profesorem z Cieszyna – początkowo komendantem podobwodu AK o kryptonimie ”Wilno”, obejmującego Dobromierz, Oleszno, Kluczewsko i Krasocin, kpt. „Marcinem” – mgr. inż. Mieczysławem Tarchalskim. Kpt. „Marcin” następnie utworzył oddział partyzancki AK, który w akcji „Burza” przekształcił się w I batalion 74. Pułku Piechoty AK. Kazimierz Soborowski m.in. uczestniczył 18/19 III 1944 r. w akcji kpt. „Marcina” na Włoszczowę. Podczas akcji „Burza” na terenie jego leśnictwa przebywały pododdziały kpt. „Marcina”, zaś sam Soborowski przydzielony został do koneckich pododdziałów 3. Pułku Piechoty Legionów AK w stopniu podporucznika. ..."
Całość: http://psbprzedborz.pl/soborowski-kazimierz/

Projekty unijne

W starym obiektywie

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku
w godz. od 7:00 do 15:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1300 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w poniedziałki
od 800 do 1100 oraz od 1530 do 1600,

- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy