Dzisiaj jest: 23 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Uroczystość upamiętniająca Mariannę Cel pseudonim „Tereska”

b_150_100_16777215_00_images_galeria_Dzierzgwa_Cis_01.jpgW niedzielę, 8 października w Cisie (Gmina Ruda Maleniecka), odbyła się uroczystość upamiętniająca Mariannę Cel pseudonim „Tereska” – jedyną kobietę w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego Majora „Hubala”. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wspólnie z organizatorami i mieszkańcami maleńkiej wsi Cis w Gminie Ruda Maleniecka, nasi harcerze i uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w uroczystościach upamiętniających miejscową bohaterkę.


To już dziesięcioletnia tradycja. Jak co roku mieszkańcy Gminy i Włodarze zebrali się przy pomniku poświęconemu Mariannie Cel „Teresce”. Tym razem w uroczystościach udział wzięli ułani ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora „Hubala” oraz Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich. Uroczystą Mszę Świętą odprawił ksiądz wikariusz Parafii pw. Św. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie Adam Ślusarczyk. W swoim kazaniu skupił się na miłości do Ojczyzny – patriotyzmowi, szczególnie na jego lokalny wymiar.
Po mszy głos zabrali Wójt Gminy Pan Leszek Kuca, Starosta Powiatu Koneckiego Pan Bogdan Soboń, a także Zastępca Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kielce Pan Dionizy Krawczyński, który z kolei przybliżył uczestnikom historię walk w okolicy Gminy Ruda Maleniecka, a także zaintrygował zebranych nieznanymi losami Bohaterki z Cisu po śmierci swojego Dowódcy i rozwiązaniu Oddziału.
W uroczystościach po raz pierwszy udział wzięli uczniowie Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej oraz Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal” w Dobromierzu, którzy wystawili Poczty Sztandarowe oraz wspólnie przedstawili część artystyczną, która została przyjęta gromkimi brawami. W przyszłym roku Organizatorzy zapowiedzieli organizację 100-lecia urodzin Marianny Cel, na którą już dziś wszystkich serdecznie zapraszają.

Robert Dzierzgwa

Cis Cis Cis Cis
Cis Cis Cis Cis
Cis Cis Cis Cis
Cis Cis Cis Cis
Cis Cis Cis Cis
Cis Cis Cis Cis
Cis Cis   

Projekty unijne

W starym obiektywie

Galerie zdjęć

LogowanieGospodarka odpadami

Stowarzyszenia

Gminny Punkt ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminna Biblioteka Publiczna

WFOŚiGW

Informacje dla rolników

Rewitalizacja Gminy Kluczewsko

Kontakt

Urząd Gminy Kluczewsko
ul. Spółdzielcza 12
29-120 Kluczewsko
woj. świetokrzyskie

telefon  (44) 781-42-46
         (44) 781-42-44
faks  (44) 781-42-24
email  ug@kluczewsko.gmina.pl

Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku
w godz. od 7:00 do 15:00

W sprawach skarg i wniosków przyjmują:
- Wójt Gminy: w każdy poniedziałek
od 1300 do 1600,

- Przewodniczący Rady Gminy: w poniedziałki
od 800 do 1100 oraz od 1530 do 1600,

- Sekretarz: codziennie w godzinach
pracy Urzędu Gminy,

- Kierownicy Referatów i pracownicy na samodzielnych stanowiskach codziennie
w godzinach pracy Urzędu Gminy.

Partnerzy